A mostanában történt változások (szakállviselet, nők nadrágviselése, kiközösítettek köszöntése, továbbtanulás stb) arra engednek következtetni, hogy az Őrtorony egyre kevésbé hisz azokban a tanokban, és az ahhoz kapcsolódó szokásokban, melyekhez korábban foggal-körömmel ragaszkodott. Vajon igaz ez Armageddon eljövetelére is, melyről kb 140 éve csak úgy utalnak, hogy bármikor eljöhet, szinte már a "kanyarban van"?

Az 1914-es dátummal, melyre Russell az Krisztus láthatatlan jelenlétét és a jelenlegi világ végét várta, Russellnek "szerencséje" volt, mert abban az évben valóban történt egy nagyhorderejű esemény, mely tényleg megváltoztatta az emberiség világát, mégpedig gyökeresen. Igaz, nem az történt, amit Russell várt, és bejelentett előre, amiért a tanítványok inkább csalódottak voltak, és a mozgalom kezdett lanyhulni, ahelyett, hogy fellendült volna. Talán el is tűnt volna a történelem süllyesztőjében (bár, Russellnek a mai napig vannak hívei, akik nem a Jehova Tanúi), ha nem jelenik meg egy váratlan megmentő, a kétes és dörzsölt jogász személyében, akinek sikerült rátennie a kezét az Őrtorony Társulatra, amely leple alatt bevezethette saját szektáját egy már meglévő követőtáborban. Ő volt Rutherford, aki megalapította és elnevezte a Jehova Tanúit. Rutherford átkeretezte az 1914-es dátumot, mégpedig a végidőről, a végidő kezdetére, és 1919-ben bejelentette, hogy Krisztus az ő általa vezetett bibliakutatókat találta egyedül alkalmasnak, akikre rábízhatta 1914-ben megalakult Királyság üzenetének terjesztését. Rutherford is igyekezett életbentartani Armageddon közelségének reményét a követői közt (már csak azért is, mert elég sok vallásos könyvet és terméket el lehetett adni ezzel), így egész életében különféle dátumokat jelölt ki, pl az 1925-öt, amit aztán szépen kihúzott a 30-as évekig, de 1942-ben bekövetkezett halála előtt is meg volt győződve arról, hogy az éppen kitörő háború az maga Armageddon. Mindenesetre építtetett egy titkos bunkert is magának Beth-San néven, biztos, ami biztos.
„…az emberi elme kilátástalanságba és kétségbeesésébe fog menekülni. Talán ésszerű lenne egy földalatti alagút és pince rendszert előre kialakítani még a borzalmas idők bekövetkezte előtt.”
(Consolation 1942. 5/27)
Ezzel a furcsaságok nem értek véget, mert egyszercsak kiszámolta valaki, hogy Jeruzsálem i.sz. 70-i pusztulását követően 37 év telt el (???), így 1914-től számítva 37 év 1951-hez vezet. Ezt a dátumot aztán meg is említették egyszer-kétszer (minimum kétszer biztosan) az Őrtorony 1951. 3/15. és 4/1. Majd 1966-ban beharangozták az 1975-ös világvége dátumot, de ez sem jött össze.
Lényeg a bélyeg, hogy a végidődátumok és a „gonosz rendszer” végére történő utalások nem szűntek meg teljesen a század második felében sem, de az ezredforduló után érezhetően megváltozott a tónus és a hangsúly. Bármennyire is próbálták azonban kimagyarázni a világvége elmaradását, illetve „késését”, úgy tűnik egyre többen elcsüggedtek, mert az legújabb Őrtoronyban (2025. nevember) ez áll:
"Lehet, hogy az is elcsüggeszt, hogy talán nem éled meg azt az időt, amikor Jehova elpusztítja ezt a gonosz világot. Mi segíthet, ha így érzel? Gondolj arra, hogy Jehova jó okkal vár (Ézs 30:18). A türelme millióknak ad még lehetőséget arra, hogy megismerjék őt, és a szolgálatát válasszák (2Pét 3:9). Ezért ha időnként elcsüggedsz, gondolj arra, hogy milyen sokan menekülhetnek még meg annak köszönhetően, hogy Jehova ilyen türelmes. Még az is lehet, hogy néhány rokonod is köztük lesz."
Az egészben az a legviccesebb, hogy a világesemények mintha valóban Armageddont formáznák, a hírek egyre jobban hasonlítanak az Őrtorony rémképeire, csak éppen az Őrtoronynak nem kedvez ez az állapot. Hogy lehet ez? Ennek több oka van, de ezek közül az egyik az 1914 és 1919-es dátumok megléte, melyekhez dogmák tapadnak, és amelyek „gumiszalagjai” már nem nyújthatók tovább. Ha nem lenne az a két nyomorult dátum, akkor Steven Lett-et akár végtelenre lehetne állítani, hogy „az utolsó napok, végső napjainak, utolsó óráinak a legeslegvégén” élünk. Így viszont nem. Igaz, ha nem lettek volna a dátumok, akkor az egész Őrtorony sem létezett volna, meg a Jehova Tanúi sem, mert akkor nem lehetett volna erre egy ilyen hatalmas üzleti vállalkozást sem felépíteni …
Most ebbe ne menjünk bele, mert van az, ami VAN, és a Jehova Tanúi is vannak, és engem személy szerint csak azok az emberek érdekelnek, aki egykoron én magam is voltam, hogy ők most mit élnek meg ebben az zűrzavarban. Most lesz Armageddon vagy nem lesz? Már azért kérdés ez, mert az Őrtorony egyre jobban úgy tűnik, hogy kezd kihátrálni a saját maga által kitalált és követőire nyomott dogmák mögül, így felmerülhet a kérdés, hogy esetleg Armageddontól is meg akarnának szabadulni. Az elég érdekes lenne, hogy a világvége szekta, a saját fennmaradásáért, túléléséért küzdene a „világvégén”? Ez amúgy kb pont ellentmondana annak, amit eddig hirdettek a Jehova általi megmentésről, hitről meg ilyesmikről. Elképzelhető, hogy a mostanában bevezetett változtatások nem „új világosságok”, hanem annak egyfajta beismerése, hogy ráfaragtak a dátumokkal, és megpróbálnak szépen átalakulni valami mássá. Világvége szektából egy „keresztény” életmódot hirdető konvencionális vallássá. Amit most láthatunk az Őrtoronyban, az a szélkakas működése, ami éppen irányt vált, igazodva a megfelelő széljáráshoz, és egy prés az, amin most éppen keresztülmennek. Kicsit kipárnázva, kényelmesen, szavakkal dobálódzva, úgy hogy az még nekik ne nagyon fájjon lehetőleg. Ezt kb az elkövetkező 6-10 évben tervezik megvalósítani apránként, bár lehet, hogy még 2034 körül bedobnak egy nem hivatalos világvége dátumot, melynek magjai már el vannak vetve az Őrtoronyban egy ideje. De ennek akkor már nem lesz tétje.
Azt azért ne felejtsük el, hogy csak azért, mert az Őrtorony "prése" most nem tűnik annyira fájdalmasnak, még egyáltalán nem jelenti azt, hogy az egyszerű tagok számára sem lesz az, mert a változások árát nekik kell majd megfizetniük. Anyagilag, erkölcsileg és minden más módokon. Főleg akkor, ha valaki nem fogja bírni az "égi szekér" tempóját, és inkább kiesik ebből a présből, vagyis inkább "kirostálódik", ahogyan a Tanúk mondják. A szélkakassal együttmozogni tudók - ahogyan általában - rövidtávon és anyagilag esetleg jobban járhatnak. De mi lesz akkor, ha az a világ tényleg összeomlik, ahogyan azt várták/várják már régóta?
Vannak akik amikor elhagyják a Jehova Tanúit, és rájönnek, hogy az egész egy nagy átverés volt, a dátumokkal, meg mindennel, akkor teljesen elvetik az egész koncepciót a világvégéről, meg az új rendről, meg egyáltalán mindenféle ilyesféle reménnyel felhagynak. Nos, nálam ez nem így történt, mivel én már Tanúként sem hittem a világvégében abban a formában, ahogyan azt az Őrtorony hirdette. Mindig azt hittem, hogy ez csak valami virágnyelv, mert hát ők is tudják, hogy ez hülyeség úgy, ahogyan ábrázolják és amiket tanítanak róla. Nem arról volt szó, hogy nem hittem a világ végében, mert abban már sokkal korábban hittem, mielőtt Tanúvá váltam volna 1987-ben, mert szilárdan tudtam, hogy az emberi rendszer hazugságra épül, ami össze fog omlani egy nap. A Jehova Tanúi csak rárezonáltak ebben a bennem levő „tudásra”, és akkor jobb híján ebben vigaszt találtam. Mármint nem a világvégében, hanem az akkori Tanúk közösségében. Őszintén megmondom, engem a világvége egyáltalán nem érdekelt, mármint az ilyen dátumok, az viszont annál jobban, hogy mi folyik az én életemben és hogyan tudnám azt valahogy jobbá, élhetőbbé tenni. Ezzel aztán a Tanúk közt egy idő után nem jártam sikerrel, így az én személyes mini-armageddonom 2000-ben el is jött, vagyis jelentem Armageddon igenis van, és várhatóan minden Jehova Tanúja át fogja élni a maga idejében, és a maga módján. Szóval, mindegy mit mond az Őrtorony, nekik nyilván az lenne a jobb, ha rájuk ez nem vonatkozna, de hát ez van, ha már ezt annyiszor elismételgették, meg még imádkoztak is érte, akkor bizony nincs mese, el fog jönni!
Nekem nincs kétségem afelől, hogy az Őrtorony valamilyen formában túl fogja élni a saját maga Armageddonját, vagyis nem abban a formában fog fennmaradni, amiben eddig volt, hanem egy teljesen más, megújult módon egy digitálisabb, virtuálisabb „újvilágot” fog a követői elé tárni. A Tanúk a prédikálásban már egy jóideje tableteket használnak, és a képernyőre is egyre több minden kerül át. Egy hatalmas beruházásba fogtak (Ramapo), mellyel az online elérhető filmek, műsorok elkészítéshez alkalmas filmstúdiót és technika hátteret kívánják biztosítani. Pedig a JW tévé már most is 0-24-ben ontja magából a programokat, hogy kitöltse azok idejét is, akik nem tudnak fizikailag részt venni az összejöveteleken és versenyt tartson a Youtube csatornákon elérhető mindenféle információval. A kiadványokban megjelenő képek aránylag könnyen helyettesíthetők az MI által generált képekkel, az összejöveteleket pedig a kovid óta zoom-on is lehet látogatni.
De itt nem ér véget a történet, mert a technológia további lehetőséget tartogat egy olyan könnyen standardizálható vallásos entitásnak, mint a Jehova Tanúi. Az emberi tényező egyre kisebb szerepet játszik, az Őrtorony-miniegységeként szolgáló „bibliailag kiiskolázott lelkiismeret” is könnyen kompatibilis lehet olyan programokkal, mint pl a Groo, mely segítségével egyházak tagsága, a hívők fejlődése, célja és problémái (pl gyülekezetbejárási szokásai, szellemi céljaik, előrehaladásuk stb.) digitális technológiával kisérhető figyelemmel, sőt kontrollálható. A Chat GPT, mint lelki tanácsadó könnyen helyettesítheti a számban egyre fogyatkozó „alkalmas férfitestvéreket”, vagyis a véneket, mivel az alkalmazásba csak bele kell táplálni az adatokat, melyek alapján könnyen megtalálhatók a válaszok az egyes problémákra. Ezzel máris hatalmas előnyben lehet egy ilyen alkalmazás, mondjuk a vénekhez képest biztosan, akiknek sokszor fogalmuk sincs a szervezeti kiadványokban már lefedett témákról, így nem biztos, hogy a hívek sokkal rosszabb minőségű tanácsadásban, „pásztorolásban” részesülhetnek egy mesterséges tanácsadó által. Ami amúgy sem eleve túl komplikált, mert ima, gyülekezetbejárás vagy a prédikálás valamilyen kombinációjából áll leginkább. Persze ahhoz is egy ember kell, aki megelégszik az ilyen műanyag dolgokkal, és a felszín kapirgálásával, mert az már egy másik kérdés, hogy hova vezethet ez a típusú „lelki segítségnyújtás”. Egy gépet arra tanítottak be, hogy azt mondja, amit hallani szeretnénk, vagy – ami rosszabb – amilyen irányba bizonyos csoportok terelni akarnak másokat a saját érdekeiknek megfelelően, széles utat nyithat a szektás manipulációnak – ezúttal a kornak megfelelő köntösbe bújtatva azt. Az autokrata, technokrata szekta egy totalitárius kontrollba vezetheti a gyanútlanokat, akiket bevezet egy „szép új világba”, ahol minden úgy történik, ahogy azt ők szeretnék, talán a digitális illúziógyártás segítségével valamilyen virtuális valóságot kreálva azoknak, akik ezt választják.
Mert afelől ne legyen kétségünk, hogy az döntések és választások kérdése, hogy ebbe az „Új Világrendbe” vagy abba az „új világba” kerül-e valaki, amiről Jézus beszélt, mert a kettő nem ugyanaz, és ez utóbbival az Őrtorony nem lesz kompatibilis.