"12 évvel a kilépésem után: Jól vagyok, és te is rendben leszel"
2024. október 02. írta: nicku

"12 évvel a kilépésem után: Jól vagyok, és te is rendben leszel"

Tizenkét évvel ezelőtt egy olyan döntést hoztam, ami örökre megváltoztatta az életemet: kiléptem a Jehova Tanúi közösségéből. Azt a lépést, amit sokan a szektán belül elképzelhetetlennek tartanak, én megtettem, és bár nehéz volt, mára elmondhatom, hogy jól vagyok. Ezt azért hangsúlyozom, mert a Tanúk között azt tanítják, hogy akik elhagyják a közösséget, mentálisan összeomlanak, megbolondulnak, és egyre mélyebbre süllyednek. Sokáig bennem is ott motoszkált ez a félelem, de most, több mint egy évtizeddel később, magabiztosan mondhatom: ez egyáltalán nem így van.

A manipuláció és a kilépés fájdalma

Amikor beléptem a Tanúk közé, úgy éreztem, hogy megtaláltam az igazságot, a közösséget és a célt az életemben. Az évek során azonban fokozatosan rájöttem, hogy valami nincs rendben. A dogmák, az emberek kontrollálása, a félelemkeltés, hogy mindenki a világ ellenünk van, ezek mind egy olyan valóságot építettek körém, ami egy idő után már nem adott válaszokat, csak egyre több kérdést és kétséget.

A manipuláció áldozatává válni egy olyan tapasztalat, amit nehéz feldolgozni. Amikor végül rájöttem, hogy a Tanúk közössége nem az, aminek hittem, és megértettem, hogy mennyire mélyen beszippantottak, egy részem teljesen összeomlott. A manipuláció olyan alattomos, hogy sokáig fel sem ismerjük, hogy mi történik. És amikor végül felébredünk, az egy fájdalmas, de szükséges folyamat.

A kilépés nem volt könnyű. Mindent feladtam, ami addig az életem része volt: a közösséget, a barátokat, sok esetben a családot is. Nemcsak a környezetem tűnt el hirtelen, de a belső identitásom is megingott. A Tanúk úgy nevelnek, hogy azt higgyük, csak ők nyújtanak valódi biztonságot és boldogságot. Elhitetik, hogy aki elhagyja a közösséget, az elveszíti a mentális stabilitását és soha nem talál boldogságra. Ez a félelem hosszú ideig bennem élt, de most, 12 évvel később, tudom, hogy ez csak egy újabb manipulációs eszköz.

A gyógyulás és újrakezdés folyamata

Az elmúlt 12 év nem volt könnyű, de minden nehézség ellenére most nyugodtan mondhatom, hogy mentálisan és érzelmileg is erősebb vagyok, mint valaha. A Tanúk tanításával ellentétben nem roppantam össze, és nem veszítettem el az életem feletti irányítást. Sőt, az elmúlt években rengeteg energiát fektettem a gyógyulásomba és a mentális egészségem helyreállításába.

Az első lépés az volt, hogy elfogadtam: manipuláció áldozata lettem. Ez egy fájdalmas felismerés, de elengedhetetlen ahhoz, hogy továbblépjünk. Nem szégyen beismerni, hogy egy szekta manipulált minket – ez a manipuláció pontosan azért működik, mert olyan finom, olyan szisztematikus, hogy szinte észrevétlenül hálóz be minket. De amikor képesek vagyunk ezt felismerni és szembenézni vele, az már önmagában hatalmas győzelem.

A következő lépés a belső munkával telt: meg kellett ismernem önmagamat újra. Éveken át úgy éltem, hogy a közösség határozta meg, ki vagyok és mit gondolok. A kilépésem után azt kellett megtanulnom, hogyan legyek önálló, hogyan bízzak a saját gondolataimban és érzéseimben. Ez a folyamat nem ment egyik napról a másikra, de idővel egyre erősebbé váltam. Elkezdtem új dolgokat kipróbálni, új emberekkel megismerkedni, és felfedezni azt a szabadságot, amit a Tanúk között sosem tapasztalhattam meg.

A „megbolondulás” mítosza

A Jehova Tanúi között gyakori érv, hogy akik elhagyják a közösséget, azok megbolondulnak. Ezt a hiedelmet már akkor is ismertem, amikor még tag voltam, és talán te is hallottad vagy féltél ettől. A valóság azonban az, hogy ez csak egy újabb manipulációs eszköz, amellyel megpróbálják bent tartani az embereket. Azt akarják elhitetni veled, hogy nincs élet a Tanúk közösségén kívül, és ha kilépsz, az csak katasztrófához vezethet.

Ez a fajta félelemkeltés rendkívül hatásos, mert az ember hajlamos elhinni, hogy amit egész életében hallott, az igaz. De szeretnék mindenkit biztosítani: nem fogsz megbolondulni. Az igazság az, hogy a kilépés egy nehéz folyamat, de ha hajlandó vagy dolgozni magadon, akkor az élet utána is lehet boldog és teljes.

Az évek során megértettem, hogy a „megbolondulás” mítosza valójában csak arról szól, hogy megakadályozzák az embereket abban, hogy elhagyják a közösséget. Azok, akik elhagyják, természetesen nehéz időszakon mennek keresztül, hiszen el kell engedniük a régi hiedelmeket és új identitást kell építeniük. Ez a folyamat sok érzelmi munkát igényel, de ez nem egyenlő azzal, hogy „megbolondulsz”.

Jól vagyok, és te is rendben leszel

Most, 12 évvel a kilépésem után, elmondhatom, hogy jól vagyok. Boldogan élek, erősebb vagyok, és képes vagyok a saját életemet irányítani. Minden nap hálás vagyok magamnak azért a bátorságért, amivel meghoztam a döntést, hogy kilépek, és azóta is dolgozom a mentális egészségemen. A Tanúk tévedtek. Nem roppantam össze, nem mentem tönkre, és te sem fogsz.

A blogomat azért hoztam létre, hogy másoknak is segíthessek, akik hasonló helyzetben vannak. Akik már kiléptek vagy fontolgatják a kilépést, de félnek attól, hogy mi fog történni velük a közösségen kívül. Tudom, hogy milyen nehéz lehet, és tudom, hogy a félelem mennyire bénító tud lenni. De ha nekem sikerült, neked is fog.

Az élet a szektán kívül nem tökéletes, de valódi. Szabad vagy, hogy megtaláld önmagadat, hogy fejlődj, és hogy a saját utadat járd. És ez az igazi szabadság.


Bár Jehova Tanúi azt állítják, hogy az ő közösségük nélkül az élet káoszba fullad, én vagyok az élő példa arra, hogy ez nem igaz. A kilépés nem könnyű, de lehetséges, és az élet utána is lehet boldog, stabil és teljes. Ha te is gondolkodsz azon, hogy kilépsz, tudd, hogy nem vagy egyedül, és van remény a szabad, teljes életre a közösségen kívül is.

 

                                                                                              Üdv: nicku

A bejegyzés trackback címe:

https://blogjt.blog.hu/api/trackback/id/tr3818696464

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Der Alte 2024.10.05. 12:00:20

"Az élet a szektán kívül nem tökéletes, de valódi". - írod.

Lehet, hogy részemről ez szubjektív, de ez egy olyan kulcsgondolat, amely akár főcímke is lehetne az írásnak.
Tény, hogy nem tökéletes, de valódi a nehézségek érzékelése terén, ugyanakkor valódi megoldásokat kínál a valódi nehézségekre , ( nem elmaszatol, kimagyaráz komoly kérdéseket,legyen ez emberi vagy tantételbeli, és nem
vonja be "cukormázzal", hamis illúziót keltve a Tanúkban) ha az ember mélyebbre ás,kellő akaraterővel és kitartással!

Köszönet a nyíltságért, üdítő!

nicku · http://kharapisztisz.blog.hu/ 2024.10.06. 18:47:37

@Der Alte: Szia!
Igazad van, tényleg jó lett volna címnek is ez a mondat.
A helyzet az, hogy olyan, hogy önismeret nincs is, hiszen biorobotként élnek. Azt se tudják kik is ők valójában, csak élik a besavanyodott életüket és várják a megmentést. Mélyre nem ásnak, megelégszenek azzal, hogy más már elébük tette az eledelt. Saját gondolat? Hova gondol az ember? Félnek. A saját gondolatuktól is félnek. A saját döntéstől és felelősségtől még jobban félnek. Sajnálom őket...
Talán kicsit tudtam valakinek segíteni az írásommal.
süti beállítások módosítása